Szanowni Państwo,
W roku 2015 minęło 25 lat od powstania Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i 15 lat od powstania Społecznego Gimnazjum Nr 2 im. Z. Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego Częstochowie. Czy to długo? Wydaje się, że twórcy liceum a potem gimnazjum zaczynali tak niedawno! Dobrze pamiętam opowiadania pani Grażyny Kołakowskiej – długoletniej dyrektor szkół – dyskusjach, które toczyły się w prywatnych domach nad pomysłem pani Marleny Słabosz, pierwszej dyrektor – pomysłem wówczas nowatorskim do granic rewolucji edukacyjnej. Grono zaangażowanych ludzi z pasją, postanowiło stworzyć szkołę. I zapragnęli, aby była to szkoła przyjazna dla uczniów, ale też taka, w której rodzice i nauczyciele wspólnie kształtują ciekawe świata umysły młodych ludzi. Wymyślili taką szkołę, w której posiadanie własnego zdania jest obowiązkiem, a nie przywilejem. W której najważniejsze są otwartość, gotowość poznawania nowego, współpraca, a nie wyćwiczona pamięć. Chcieli, by szkoła skupiała ludzi znających swoją wartość i przygotowanych do bronienia swoich racji siłą argumentu, a nie argumentem siły. A ponieważ ,,Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś, i w końcu tworzysz to, czego chcesz” (jak napisał George Bernard Shaw), dzisiaj mamy taką SZKOŁĘ!
Przez 25 lat staraliśmy się tworzyć miejsce przyciągające osoby aktywne, ciekawe świata, spragnione wiedzy. Pracując z ludźmi twórczymi, z entuzjastami pracy zawodowej i społecznej jesteśmy dzisiaj dumni, że udaje się nam tworzyć dalej Nasza Szkołę taką, jaką widzieli jej twórcy ćwierć wieku temu, ale również taką, która odpowiada na współczesne wyzwania.
Patrząc na efekty naszych działań, nie sposób nie zastanowić się ile pracy i wysiłku włożyło w nie już całe pokolenie. To pokolenie zostawiło nam zaangażowanie, radość, entuzjazm. Teraz my staramy się zarażać siebie nawzajem atmosferą wolności i pasją tworzenia. Dzięki staraniom rodziców, nauczycieli, sponsorów, dobrej współpracy z władzami Częstochowy, stworzyliśmy pozytywne miejsce w naszym mieście. W naszych szkołach przy ul. Rejtana 7 mamy nie tylko świetną bazę dydaktyczną, bogato wyposażone sale lekcyjne, nowoczesne pomoce naukowe, ale także miejsce, do którego przychodzimy z przyjemnością, a przekraczając próg budynku wspominamy ludzi, którzy kiedyś byli jej uczniami, a teraz trafiają już do nas jako ich rodzice.
MAMY ZA SOBĄ 25 DOBRYCH LAT
– i to jest nasz wspólnie zbudowany kapitał.
Dlatego dziękuję NAUCZYCIELOM za pasję i zaangażowanie, RODZICOM I PRZYJACIOŁOM SZKOŁY, za współpracę, gotowość pomocy szkole i wspieranie naszych wspólnych działań.
Jubileusz stał się okazja do uhonorowania przyjaciół i pracowników szkół odznaczeniami. Pani Anna Janosik i pani Teresa Wróbel zostały odznaczone Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a państwo Beata Bartnik, Katarzyna Borówka, Małgorzata Marciniak, Tomasz Kozłowski, Ilona Tutaj, Anna Janosik, Barbara Kurdziel, Maria Jasińska, Maria Pyzik, Elżbieta Michalska, Teresa Wróbel – otrzymali Srebrną Odznakę Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Tytuł Przyjaciela Szkoły otrzymali pani Joanna Szczerba-Kuczyńska oraz panowie Andrzej Lisowski, Piotr Solecki oraz Paweł Staniec.
Nasze szkoły są wyjątkowe właśnie dlatego, że o ich przyszłości w równym stopniu decydują rodzice, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja.
Przed nami kolejny rok szkolny, co oznacza dla wszystkich nowe wyzwania, nowe pytania i odpowiedzi, burzliwe dyskusje, błyskotliwe pomysły, ale także wspólne wyjazdy, spotkania, nowe wrażenia. To wszystko będzie nowe, ale jestem pewna- będą w nas ta sama wolność, entuzjazm i pasja tworzenia, które przyświecały naszym poprzednikom. Zatem, poświęćcie im Państwo chwilę zadumy. Nie ma Ich już z nami, nie ma Tych, którzy byli współtwórcami naszej szkoły p. Zbigniewa Kołakowskiego, p. Grzegorza Lejmana i p. Piotra Tromczyńskiego oraz p. Edmunda Łągiewkę. Niech pamięć o ich dokonaniach pozostanie tu z nami.
Danuta Zatyka
– dyrektor szkół.