Internet bezprzewodowy

Aktualności:

17 Październik 2019

Ważna podróż

Kilka dni temu Mikołaj Trębski z kl. 2 LO wraz z panem Mateuszem Dąsalem wrócili z włoskiej Lampedusy, gdzie znaleźli się w ramach realizowanego m.in. w naszej szkole projektu "Start the Change".
Miejsce spotkania młodzieży z całej Europy było nieprzypadkowe. Wyspa, ze względu na swoje położenie (zaledwie 100 km od wybrzeża Tunezji - bliżej Afryki niż kontynentalnych Włoch), jest popularnym kierunkiem wśród migrantów próbujących się dostać drogą morską z Afryki do Europy. 3 października 2013 roku w pobliżu wyspy zatonął statek z 500 osobami na pokładzie, z których około 350 nie przeżyło.
W trakcie projektowego wyjazdu jego uczestnicy brali udział w warsztatach przygotowanych przez przedstawicieli różnych organizacji humanitarnych zajmujących się pomocą tym, którzy zdecydowali się wyruszyć w tę niebezpieczną podróż. Spotkali się też z osobami, którym udało się przedostać przez Morze Śródziemne, oraz z tymi, którzy stracili swoich najbliższych podczas przeprawy. Przysłuchiwali się tematycznej konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele władz włoskich, lampeduskich i Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.
Wszystko to było jedynie przygotowaniem do obchodów dnia 3 października, który był punktem kulminacyjnym wyjazdu. Tego dnia odbył się marsz z centrum miasta do najbardziej wysuniętego na południe punktu wyspy, nazywanego symbolicznie "drzwiami Europy". Następnie uczestnicy projektu łodziami dopłynęli na miejsce katastrofy, gdzie uczcili zmarłych, rzucając na wodę wieniec.
Zwieńczeniem i podsumowaniem tych wszystkich działań i doświadczeń było spisanie deklaracji nazwanej Cartą di Lampedusa, a następnie stworzenie wierszy, plakatów, ilustracji, podcastów, filmu, niosących przesłanie Carty. Część tych dzieł można zobaczyć na profilu na Instagramie: @cartadilampedusa, a relacje innych uczestników na stronach projektu Start the Change na Facebooku lub Instagramie.

FOTO-GALERIE: